Zpět na úvodní stranu

Aufgabe 1

Vše jasné? Předpokládáme, že jste se na několika místech v tomto horoskopu zarazili. Že se tam řeší otázky související s láskou a vztahem mezi dívkou a jejím přítelem, je jasné. Ale co nám chce říct první věta Ohne Grund zeigst du deinem Freund die kalte Schulter? A co poslední? Co se vám vybaví při představě motýlů poletujících v břiše? V obou případech se jedná o takzvaná ustálená spojení nebo také rčení. V češtině nás v souvislosti s láskou a zamilovaností napadá např. být do někoho zamilován až po uši, láska prochází žaludkem, zlomit někomu srdce nebo mít jich na každém prstě deset.

Nápadným rysem rčení je, že jejich význam mnohdy vůbec nesouvisí s významem jednotlivých slov, ze kterých se skládají. Jinými slovy: jemandem die kalte Schulter zeigen vůbec neznamená, že někomu ukazujete studené rameno. Poslední věta také nijak nesouvisí s motýly.

Význam prvního rčení nám přiblíží obrázek. Dobře si ho prohlédněte a opište potom vlastními slovy, co znamená rčení jmdm. die kalte Schulter zeigen.


 
 

[ Vytisknout tuto stránku ]
 

Zur Einleitung
Teil 1
Teil 2
Teil 3
Teil 4
Teil 5
Textquellen

 

TOPlist